A kerékpárosok parasportjában 11 különböző kategória létezik, mejünk ezeken most végig, hisz nem biztos, hogy mindenki tisztában van, ki miért kerül egyik avagy másik alcsoportba.
- Vakok kategóriája, amikor is egy tandem-kerékpáron a paralimpikon ül a hátsó helyen, és egy segítő teker elől.
- Az alsó végtag sérüléssel rendelkezők 4 különböző kategóriában versenyezhetnek, minél alacsonyabb az LC mozaikszó (Locomotor Disabilities) melletti szám, annál épebb a versenyző teste.
Az LC 1-es csoportban versenyzők vagy egyáltalán nem sérültek a mozgásszervek, vagy kisebb lábsérüléssel élnek együtt a sporotlók.
Az LC-2-es kategóriában csak az egyik láb sérült, de képesek a kerékpár meghajtására az egészséges lábukkal. Lábprotézis használható, de nem kötelező.
Az LC-3-as besorolású olimpikonok azok, akiknél az egyik alsó lábszár hiányzik. Általában egy lábbal hajtanak ebben a kategóriában.
AZ LC-4-es diszciplína azon sportolókat foglalja magába, akiknek nagyon komoly végtaghiányaik vannak. Többnyire mindkét láb térd alatt amputált. Művégtaggal tekernek - mint ahogy Pistorius fut.
- A Cerebral Palsy a következő kategória angol megfelelője, CP rövidítéssel. Magyarul ez annyit tesz, hogy a versenyzők értelmi fogyatékkal élnek. Itt divíziókra vannak osztva a sportolók, meghatározva hogy mely értelmiszintek, mely divízióba sorolják az embert. Legmagasabb szám itt a legkevésbé jelentős értelmi fogyatékot jelenti.
CP division 4: a legkevésbé sérültek kategóriája, a CP8&7 alkategóriába soroltak versenyezhetnek itt. Ők rendes kerékpárral hajtanak.
CP division 3&2: Az ide besorolt versenyzők maguk dönthetik el, hogy a 3-as Diviziót (CP6-5 alketegória) választva hagyományos kerékpárral, vagy a 2-es divíziót (CP6-5 alkategória itt is) választva triciklikkel, vagyis háromkerekű beringákkal kívánnak versenyezni.
CP division 1: a CP 4-1 alkategória versenyzőit magába foglaló csoportosulásban azok versenyezhetnek tricikliken, akik a legsúlyosabb értelmi fogyatékkal élnek.
- Kéz-kerékpározás. Ez az utolsó, kilencedik kategória az olimpián, szintén 3 al-divízióval. Olyan sportolók kerülhetnek be ide, akik vagy kerekesszékben élik életüket, vagy pedig súlyos alsóvégtagi sérülésük miatt nem tudnak sem hagyományos kerékpárt használni, sem triciklit.
HC division A: legsúlyosabb sérültek osztálya. Sem a törzs, sem az alsó végtag funkciók nem léteznek, ráadásul még egyéb súlyos hátrányokkal is bírnak.
HC division B: Az alsó végtagok nem "használhatóak" és a törzs-funkciók sem tökéletesek.
HC division C: Olyan sportolók kerülhetnek ide, akik vagy "csupán" alsó végtag-bénulással élnek, vagy csupán hiányosak alsó végtagjaik, de egyéb sérüléseik miatt nem képesek hagyományos kerékpár vagy tricikli használatára
Utolsó kommentek